Zasadniczym celem Fundacji jest wspieranie osób migrujących, ze szczególnym uwzględnieniem osób uchodźczych doświadczających wszelkich form przemocy i dyskryminacji w krajach aktualnego zamieszkania, przede wszystkim w Polsce i Unii Europejskiej. Fundacja chce budować ich rezyliencję, wspierać wszelkie sposoby autorzecznictwa i zabierania głosu na forum publicznym oraz działać na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji, firm i grup nieformalnych pracujących na rzecz migrantów, otwartego społeczeństwa i uchodźców. Wspieramy i promujemy rzetelne informacje na temat migracji i islamu.
Zasadniczo działamy na trzech polach:
- edukacji globalnej i nieformalnej
- mediów i mediów społecznościowych
- budowania społeczności: działań integracyjnych i pomocowych, odpowiadania na potrzeby zgłaszane przez społeczność migrancką i uchodźczą.
Choć Fundacja Pol działa od niedawna, nasze zaangażowanie w tematykę migracji, uchodźstwa oraz współpracy ze społecznością muzułmańską ma za sobą już wiele lat. Dzięki nowo utworzonej Radzie Fundacji będziemy mogli jeszcze lepiej wsłuchiwać się w potrzeby tych społeczności, co pozwoli nam na rozwinięcie i udoskonalenie naszych projektów.
Rada Fundacji to także krok w stronę wzmacniania innowacyjności naszych działań. Jej członkowie i członkinie, swoją wiedzą i doświadczeniem, będą wspierać nas w szerzeniu empatii, zrozumienia oraz budowaniu mostów międzykulturowych, aby tworzyć świat bardziej otwarty i przyjazny dla wszystkich.
Skład Rady Fundacji
Dagmara Sulkiewicz – Polka i Tatarka. Od 20 lat zajmuje się nauczaniem religii muzułmańskiej, skupiając się na edukacji dzieci i młodzieży.
Prowadzi również wykłady i spotkania dla kobiet muzułmańskich. 10 lat temu rozpoczęła zajęcia w szkołach podstawowych pod hasłem: „Różni a jednak podobni”, przybliżając uczniom religię islamu i tradycje Tatarów polskich, z których się wywodzi.
Wafaa Hamid – Sudanka, o Polskim pochodzeniu. W 2002 roku ukończyła Uniwersytet Ahfad w Chartumie w Sudanie uzyskując dyplom lekarza. Przez 20 lat pracowała jako lekarka zdobywając bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Ostatnio przeprowadziła się do Polski z powodu wojny domowej, która wybuchła w Sudanie w zeszłym roku.
W Fundacją Pol działa jako nauczycielka języka polskiego oraz angażuje się w organizację wydarzeń, ponieważ jej pasją jest pomaganie innym, zwłaszcza migrantom, w odnalezieniu się w nowym środowisku.
Lubna Al-Hamdani – matką Polką i tatą Irakijczykiem – do Polski.
Angażuje się społecznie oraz działa na rzecz osób uchodźczych i migrantów oraz dialogu międzyreligijnego i kulturowego.
Aktualnie pracuje jako chirurżka, a także edukuje na temat zdrowia kobiet.